گواهينامه بين المللي رانندگي چيست ؟

گواهینامه بین‌المللی رانندگی (آی‌دی‌پی) سندی است به شکل کارت یا دفترچه و یا هر دوی آنها که از طریق مراجع ذیصلاح جهت اعطای حق رانندگی در خارج از کشوری که راننده گواهینامه خود را از آنجا دریافت کرده است صادر می‌شود. این سند همراه با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع، معتبر است و به تنهایی، کارکرد یک گواهینامه رانندگی را ندارد.

پیمان نامه ۱۹۶۸ وین

سازمان جهانی اتومبیلرانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بین‌المللی برای کشورهایی است که عضو این سازمان هستند. تعداد اعضای این سازمان ۱۹۶ کشور و آخرین مصوبه آن مربوط به سال ۱۹۶۸ میلادی در نشست برگزارشده در کشور اتریش است که طبق توافق این نشست، بیشتر کشورهای عضو سازمان، گواهینامه صادره از سازمان جهانی اتومبیلرانی را برای استفاده اتباع خارجی معتبر اعلام کرده‌اند. بیشتر کشورهای عضو، این قرارداد را پذیرفته‌اند.

صفحات دروني به هشت زبان رسمي سازمان ملل انگليسي،فرانسوي،اسپانيايي،روسي،چيني،آلماني، ژاپني و عربي ترجمه گرديده اند. گواهینامه هاي رانندگي بين المللي داراي شكل و طراحي واحد نمي باشند و اين بدين معناست كه ممكن است دو گواهینامه رانندگي بين المللي كه از طريق دو صادر كننده متفاوت ارايه شده اند داراي طرح جلد و دفترچه متفاوت از هم باشند.

چه کسانی به گواهینامه بین المللی رانندگی احتیاج دارند ؟

طبیعتا گواهینامه ای که افراد با هر تبعیت و ملیتی دارند در کشور خودشان معتبر است و جهت رانندگی در سایر کشور ها احتیاج به تهیه نوع بین المللی گواهینامه یا به عبارتی ترجمه گواهینامه نیاز است.
افرادی اعم از : دانشجویان و محصلینی که خارج از کشور به سر می برند، توریست ها، تجار بین المللی، اساتید دانشگاه و پژوهشگرانی که به خارج از کشور رفت و آمد دارند و کلیه عزیزانی که تمایل دارند در خارج از کشور خود به طور قانونی رانندگی نمایند نیاز به تهیه گواهینامه بین المللی دارند و با توجه به اعتبار طولانی مدت این گواهینامه می توان چندین سال قبل از نیاز به آن ، نسبت به تهیه آن اقدام نمود و دچار مشکلات احتمالی تورم و سایر مسایل در مسیر اخذ گواهینامه بین المللی نگرديد.

گواهینامه رانندگی بین المللی دفترچه اي است كه از دو قسمت جلد و صفحات مياني تشكيل شده است و يك كارت مگنت دار كه داراي اطلاعــــــات مندرج در دفترچه مي باشد. بديهي است دارنده گواهینامه رانندگي بين المللي با داشتن اين گواهینامه نمي تواند قوانين و مقررات مربوط به شرايط اقامت و يا پرداختن به شغل و يا حرفه اي كه در كشورهاي مسير حركت او جاري و قابل اجرا مي باشد را ناديده انگاشته و يا نقض نمايد. در فضاهــــــاي پيش بيني شده در سمت راست جلد داخلي دفترچه رانندگي، عكس،مشخصات فردي و پايه رانندگي (پايه يك يا دو) دارنده گواهینامه رانندگي بين المللي مطابق دستورالعملهاي ذيربط الصاق، درج و علامتگذاري مي گردد. با مراجعه به صفحات دروني دفترچه مي توان اطلاعات مربوط به دارنده و پايـــــه مجاز رانندگي وي را بصورت كامل ملاحظه نمود.